آموزش مرحله به مرحله ساخت تندیس به همراه عکس و فیلم

آموزش ساخت تندیس
با یک سری وسایل ساده خیلی راحت می تونید تندیس هر چیزی که دوست دارید را بسازید و برای مدت زیادی نگهش دارید، اینجا مرحله به مرحله ساخت تندیس را به همراه عکس توضیح دادیم
فهرست مطالب: آموزش مرحله به مرحله ساخت تندیس به همراه عکس و فیلم

با استفاده از آلژینات قالبگیری، گچ دندانسازی و با لوازمی ساده می توانید حتی در منزل شخصی خود تندیس دست و پای کودک، تندیسی از دو دست زوجین و یا تندیس دست پدر یا مادر خود را با دقت بالا و برداشتی دقیق از جزئیات درست کنید.
دقت این محصولات به قدری بالاست که پس ساخت تندیس می توانید جزئیات تندیس را به خوبی مشاهده کنید.
به عنوان مثال، اگر از دست مادرتان قالب گرفته اید می توانید چروک های دست، شکل دقیق ناخن ها و حتی انگشتر یادگاریشان را در تندیس داشته باشید.
یا اگر از دستان ظریف کودکتان مجسمه ای ساختید، یادگاری کوچکی برای او باقی گذاشته اید که می تواند ظرافت دستهایش، اندازه انگشت ها و کوچکی ناخن هایش را به دقت در آن مشاهده کند.
گویی شما زمان را در همان دوران نوزادی کودکتان متوقف کرده بودید و هم اکنون به او نمایش می دهید.

ساخت تندیس دست نوزاد

این بهترین تندیس سه‌بعدی ماندگار در گذر زمان است که پس از چندین سال، ارزش آن برای صاحب تندیس بسیار زیاد خواهد شد.

از طرف دیگر، شما می توانید با استفاده از این محصولات از هر شی دیگری که برایتان ارزشمند است قالبگیری کنید و نمونه گچی آن را برای مدت زمان طولانی داشته باشید.
با استفاده از این محصولات، خیلی سریع و بدون نیاز به مهارت خاصی تندیس دست عزیزانتان را بسازید.

مراحل ساخت تندیس

روش کار با این محصول بسیار آسان بوده و از سه مرحله ی اصلی تشکیل شده است:

  1. مرحله ی اول، قالبگیری از دست و پا با استفاده از مواد قالبگیری انجام می شود.
  2. مرحله ی دوم، دست و پا را از قالب خارج کرده و قالب را با مواد ساخت تندیس پر کنید.
  3. مرحله ی سوم، قالب را از تندیس جدا کنید.

برای ساخت تندیس از دست خود و عزیزانتان می‌بایست مواد اولیه و وسایلی در اختیار داشته باشید که شامل آلژینات قالب‌گیری دندان‌پزشکی ( اگر کنجکاو هستید که بدونید این ماده چیه می تونید اینجا توضیح کامل درباره آلژینات بخونید ) ،گچ دندان‌سازی مولدانا، ترازو، ظرف مناسب جهت قالب‌گیری، هم‌زن دستی، روغن یا وازلین و مقدار مناسب آب می‌باشد.

آلژینات قالب‌ گیری ساده زرماخ
آلژینات قالب‌ گیری ساده زرماخ

توجه: در این مقاله، آموزش ساخت تندیس دست یک بزرگ‌سال ارائه می‌شود. از این‌رو، مقادیر استفاده شده برای قالب‌گیری، متناسب با دست فرد بزرگ‌سال است. بدیهی است برای قالب‌گیری از دست و پای نوزاد یا اجسام دیگر، تمامی مراحل به همین صورت است اما مقدار و نسبت مواد اولیه متفاوت خواهد بود.

مقدمات قالب‌گیری

ابتدا بایستی ظرف مناسب اندازه دست فرد تهیه نمود.

نکات قابل توجه برای انتخاب ظرف قالب‌گیری

  • توصیه می‌شود از ظروف پلاستیکی استفاده شود.
  • جهت جلوگیری از هدر رفتن مواد قالب‌گیری، حجم ظرف بایستی به گونه ای انتخاب شود که اطراف دست حداقل به فاصله 2 سانتیمتر فضای خالی وجود داشته باشد تا توسط مواد قالب‌گیری پوشانده شود.
  • اندازه ظرف باید طوری باشد که مخلوط کردن آلژینات و آب به راحتی انجام پذیرد. به‌طور معمول یک بسته آلژینات قالب‌گیری (حدود 500 گرم) جهت ساخت یک تندیس دست بزرگ‌سال و یا دو دست به‌صورت هم‌زمان در یک قالب استفاده می‌شود.
  • مقدار آب مورد نیاز متناسب با وزن آلژینات تهیه می‌شود. به‌طوری‌که جهت هر بسته آلژینات حدود یک لیتر آب(به نسب دو برابر پودر آلژینات) مورد نیاز است.
روش ساخت تندیس دست
آمورش ساخت تندیس

دمای آب باید در حدود 23 درجه سانتیگراد باشد(دمای نرمال محیط). زیرا با تغییر دمای آب، زمان‌بندی مخلوط کردن و یا سفت شدن آلژینات تغییر می‌کند.

شما می‌توانید اطلاعات دقیق زمان‌بندی هر آلژینات، همچنین سایر مشخصات آن‌ها را در بخش آلژینات ها، به‌طور کامل مشاهده کنید.
پس از اندازه‌گیری مقدار آلژینات و آب، بایستی فرد دست خود را آغشته به روغن و یا وازلین کند.

آلژینات-کروموژل-297x356
آلژینات قالب گیری کروموژل

شروع ساخت تندیس

قالب گیری

آلژینات و آب را درون ظرف قالب‌گیری مخلوط می‌کنیم.

توجه شود که فقط به مدت 35 ثانیه زمان در اختیار داریم تا ترکیبات را به طور کامل مخلوط نماییم و پس از 35 ثانیه مرحله بعد آغاز می‌گردد.

در زمان مخلوط آلژینات با آب، مخلوط به رنگ قرمز است. تغییر رنگ در مخلوط نشان‌دهنده آغاز مرحله بعد قالب‌گیری برای ساخت تندیس می‌باشد.

آمورش ساخت تندیس دست

پس از گذشت 35 ثانیه و مشاهده تغییر رنگ قرمز به نارنجی، زمان قرار گرفتن دست درون ظرف فرا می‌رسد.

آمورش ساخت تندیس دست

دست را به حالت دلخواه به مدت 2 دقیقه درون مخلوط ثابت نگه می‌داریم. مشاهده می‌کنیم که رنگ نارنجی ترکیب به رنگ زرد تبدیل می‌شود. پس از سفت شدن مواد، دست را به ارامی و با احتیاط از ظرف خارج می‌کنیم.

آمورش ساخت تندیس دست

قالب ریزی

پس از انجام مرحله اول، درون قالب تهیه شده را به آرامی و با آب سرد شستشو می دهیم.
حال نوبت به آماده سازی گچ اصلی برای ساخت تندیس می رسد. به ازای هر 30 میلی لیتر آب(30 گرم)، 100 گرم گچ استون مولدانا مورد نیاز است. پس از ترکیب، خمیر به‌دست آمده می‌بایست نرم و یک‌دست و همانند خمیر کیک باشد.

مراحل ساخت تندیس دست مرحله قالب گیری

سپس گچ را به آرامی به قالب تزریق می‌نماییم و پس از پر شدن، ظرف را به آرامی تکان می‌دهیم تا گچ به تمامی خلل و فرج های قالب نفوذ کند.

جداسازی تندیس از قالب

پس از گذشت چند ساعت (پیشنهاد ما یک روز کامل است) و خشک شدن گچ می‌توانیم مواد قالب‌گیری را به همراه گچ از قالب خارج و آلژینات‌ها را از روی گچ جدا نماییم.

مراحل ساخت حساب جدا کردن از قالب

یکی از مزایای استفاده از گچ دندانسازی، استحکام بسیار زیاد و رنگ پذیری عالی آن می‌باشد.
شما می‌توانید تندیس را به طور دلخواه اسپری و یا رنگ آمیزی نمائید.

برای تسلط بیشتر، فیلم آموزشی ساخت تندیس در دسترس شما عزیزان است.امیدواریم آموزش ساخت تندیس مورد توجه شما دوستان گران‌قدر قرار گرفته باشد.

یادت نشه برای بقیه دوستات هم بفرستی

محصولات مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها