مکش ساکسیون مطلقا ممنوع

سیستم مکش ساکسیون، یکی از راه‌های ثبات دنچر داخل دهان بیماره که از نظر علمی منسوخ شده. سیستم مکش ساکسیون عوارض بدی برای سلامت بیمار داره
فهرست مطالب: مکش ساکسیون مطلقا ممنوع

توی این مقاله می‌‌خوایم یکی از روش‌های ثبات دنچر رو بهتون معرفی کنیم. البته نه برای اینکه ازش استفاده کنید می‌خوایم شما رو باهاش آشنا کنیم تا هیچ وقت هیچ وقت ازش استفاده نکنید. شاید حدس زده باشید بله!!! روش مکش ساکسیون حالا چرا؟ چون عوارض خیلی بدی برای سلامت بیمار داره.

مکش ساکسیون چیست؟

یکی از روش‌های متداول گیر پروتز، استفاده از لیوان مکش یا لاستیک ساکسیون توی فک بالاست. این لاستیک رو داخل آکریل فک بالا میذارن تا فشار منفی ایجاد کنه و پروتز رو سرجاش ثابت نگه‌داره. لاستیک ساکسیون، پروتز رو خیلی خوب و محکم سرجای خودش نگه میداره (البته برای مدت محدود)

لاستیک مکش ساکسیون

این مسئله، باعث رضایت بیمار هم میشه چون از پروتز با ثباتی داره استفاده میکنه. این لاستیک‌ها توی چین و هند و کشور خودمون محبوبیت بالایی دارن. چون وسیله‌ای برای ثبات پروتز متحرک فک بالا هستن.

عوارض ناشی از مکش ساکسیون

بله، منسوخ شده چون عوارض و خطرات زیادی برای سلامت بافت دهان بیمار و استخوان‌های داخل دهان داره. نسج سالم کام بیمار رو به یک نسج آزرده تبدیل میکنه و خاصیت مکش اون هم بعد از مدت کوتاهی از بین میره. فشار منفی ساکسیون باعث کاهش گردشِ خون تو بافت‌های زیری میشه و این موضوع هم باعث هیپوکسی تو این ناحیه میشه. درنهایت به بافت آسیب میرسه.

آسیب ناشی از سیستم مکش ساکسیون

قسمت استخوانی زیر اون هم ممکنه تحت تاثیرش قرار بگیره و آسیب جدی ببینه، حتی ممکنه سوراخ بشه. بیمارانی که از این روش استفاده میکنن تصور میکنن که بدون لاستیک ساکسیون، دنـچرشون دیگه ثبات نداره و حاضـرن آسیب‌های وارد شده رو تحمل کنن و رنج روانی اون رو هم به جون بخرن.

درواقع، چیزایی که برای نگه داشتن دندان مصنوعی لازمه، عـوامل ساده‌ای هستن که قبلا بهشون اشـاره کردیم

درمان عواقب مکش ساکسیون

نکته‌ای که توی ساخت پروتز مصنوعی دندان باید همیشه مورد توجه قرار بگیره، اینه که یکی از هدف‌های ساخت پروتز متحرک، حفظ سلامتی نسوج و بافت‌های داخلی دهانه.بنابراین ایجاد مکش به صورت ایجاد محفظه در سطح قالب‌گیری یا به صورت لاستیک‌های مکنده، صحیح نیست و پشتوانه علمی هم نداره.

مشکل، اونجایی شدید میشه که بیمار به استفاده 24 ساعته از دندان مصنوعی عادت کرده. این موضوع، تغییرات پاتولوژیک رو شدیدتر میکنه.

برای درمان این افراد، اگه آسیب‌ها سطحی باشن، فقط باید مراقبت‌های دوره‌ای دقیق و حرفه‌ای انجام بشه. اما اگه آسیب‌ها شدید باشن، با جراحی، دهانه ناحیه آزرده رو میبندن و با استفاده از یه صفحـه محافظ و پروتزکامل جدید، به بهبود بیمار کمک میکنن. ساخت دندان مصنوعی مناسب، هم برای سلامت بیمار مهمه، هم برای سلامت خود دندان‌های مصنوعی.

پس، اگه تا الان از لاستیک‌های ساکسیون برای بیماراتون استفاده می‌کردید، لطفا دیگه استفاده نکنید!!
چون بـاعث آسیب شدید به بافت دهان بیمار میشه.

یادت نشه برای بقیه دوستات هم بفرستی

محصولات مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
18 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها