نمونه رنگ دندان یا Shade guide چیست؟

نمونه رنگ دندان
نمونه رنگ دندان یا Shade guide مجموعه ای از دندونای شبیه سازی شدست که برای انتخاب رنگ دندان مصنوعی و ترمیم دندان طبیعی استفاده میشه
فهرست مطالب: نمونه رنگ دندان یا Shade guide چیست؟

امروزه با وجود محدودیت در فناوری و تکنولوژی، اصلاح و ترمیم دندان های بیمار امری دشوار، چالش بر انگیز و دلهره آور می باشد که یکی از حساس ترین لحظات انتخاب رنگ مناسب بوده که با داشتن یک نمونه رنگ دندان میشه کار ساده تر کرد.
با توجه به حساسیت بیماران در رنگ آمیزی دندان های خود و با در نظر گرفتن مولفه های مختلف از جمله کارکردن دندانپزشک روی صورت بیمار به صورت وارونه در محیط کوچک و تاریک دهان، ساخت و ترمیم دندان ها می تواند چالش برانگیز باشد.
یکی از کارهای به ظاهر آسان شناسایی رنگ طبیعی دندان است. شناسایی و درک رنگ صحیح دندان های بیمار بخشی از ارائه خدمات ترمیمی دندان است.
تطبیق رنگ مواد مصرفی ترمیمی با رنگ دندان های اطراف بیمار وشباهت به ظاهر طبیعی اهمیت ویژه ای دارد.

ارزیابی رنگ و ارتباط رنگ برای ساخت و ترمیم مادام العمر دندان امری بسیار مهم است.

استفاده از سیستم راهنمای رنگ دندان (نمونه رنگ دندان ) یا shade guide می تواند این روند را آسان تر نماید.
امکان انتخاب رنگ صحیح برای روکش و ایمپلنت یکی از مهمترین پیشرفت ها در پروتز ثابت و دندانپزشکی ترمیمی است.

نمونه رنگ دندان چیست؟

راهنمای رنگ دندان یا نمونه رنگ دندان مجموعه ای از دندان های شبیه سازی شده است که برای انتخاب رنگ دندان های مصنوعی و ترمیم دندان های طبیعی به کاربرده می شود.

در حال گرفتن نمونه رنگ دندان از بیمار

کاربرد نمونه رنگ ها

اکثر نمونه رنگ ها دارای زبانه هایی هستند که رنگ های مختلف استاندارد را در یک سیستم نشان می دهند و این زبانه ها جهت مطابقت با رنگ طبیعی به راحتی روی دندان های بیمار قرار می گیرند و از پک اصلی خود جدا می شوند.در دندانپزشکی، برخی از نمونه رنگ ها برای تفسیر و شناسایی رنگ مواد ترمیمی موجود است .
در این مورد تعداد زبانه های رنگ بسیار زیاد و رنگ ها به هم نزدیک هستند و چشم انسان نمی تواند تفاوت را درک کند.
در برخی موارد دندانپزشک می بایست رنگ تشخصیص داده را به لابراتوار دندانسازی گزارش نماید و لابراتوار با استفاده از کد رنگ تشخصیص داده شده عملیات ساخت پروتز دندانی را آغاز نماید.

انتخاب نمونه رنگ دندان توسط بیمار

یکی از دلایل مراجعت و درخواست بیماران، روشن و سفید شدن رنگ دندان یا به اصطلاح بلیچینگ کردن دندان می باشد. و دندانپزشک می تواند با استفاده از نمونه رنگ دندان ، رنگ های روشن تر از رنگ طبیعی دندان را به بیمار نمایش دهد و بنا به درخواست بیمار اصلاحات را انجام می دهد

جنس و ساختار نمونه رنگ ها

نمونه رنگ دندان معمولا از پلاستیک فشرده یا چینی سرامیکی ساخته شده اند و برطبق مواد ساخته شده طول عمر متغییر و کیفت ثبات رنگ متفاوتی دارند.

قدمت نمونه رنگ ها

راهنماهای نمونه رنگ دندان تقریباً یک قرن مورد استفاده قرار میگیرند
در سال 1933، محققی به نام کلارک، ساخت و استفاده از نمونه رنگ چینی بر اساس ابعاد، رنگ، درخشندگی و اشباع و مطابقت با رنگ طبیعی را در شرایط ازمایشگاهی مورد مطالعه قرار داد و نمونه رنگی با معیار های مورد تحقیقش ارائه داد.

اطلاعات تخصصی بیشتر : Assessment of color difference between the tooth as a whole and underlying dentin

کد رنگ دندان حک شده بر روی نمونه رنگ ها به چه معناست؟

کد رنگی نمونه رنگ دندان

استاندارد کد رنگ دندان معمولا بر اساس طبق بندی شرکت ویتا VITA دارای حروف A، B، C یا D می باشد که هر کدام دارای شماره های 1 تا 4 می باشد، رنگ ها بر اساس روشنی تا تیره ترین از شماره 1 تا شماره 4 دسته بندی می شوند. معنای حروف انگلیسی به کار برده به شرح ذیل می باشد:
A (قرمز مایل به قهوه ای)
B (زرد مایل به قرمز)
C (رنگ های خاکستری)
D (خاکستری مایل به قرمز)


به عنوان مثال رنگ A1 روشن ترین رنگ قرمز مایل به قهوه ای در طیف رنگ های دندانی می باشد. راهنمای رنگ کلاسیک ویتا شامل شانزده زبانه است. چهار رنگ واقعی، که با حروف A، B، C و D متمایز می شوند.

یک نمونه رنگ مرغوب می بایست دارای رنگ ثابت و غیرقابل تغییر باشد.

از این رو نمونه رنگ های ساخت شرکت ویتا VITA دارای کیفیتی خوب و استاندارد و در بین دندانپزشکان و دندانسازان بسیار محبوب می باشند.
نمونه رنگ 3D MASTER VITA در سال 1998 معرفی شد و تعداد زبانه رنگ بیشتری دارد. بررسی و خرید نمونه رنگ ویتا

چگونه از انتخاب اشتباه رنگ جلوگیری کنیم؟

  • از نمونه رنگ های استاندارد استفاده نمایید
  • اطمینان حاصل کنید که تست را در زیر نور خنثی، به طور ایده آل در نور روز انجام دهید
  • آرایش، رژ لب و لباس هایی با رنگ روشن ممکن است در تشخصیص رنگ مشکلاتی ایجاد نماید
  • سریع انتخاب کنید؛ در صورت شک، همیشه گزینه اول را ترجیح دهید زیرا پس از 5 تا 7 ثانیه چشم خسته می شود
  • دندانهای مجاور و رنگ آنها را در نظر بگیرید

بررسی نمونه رنگ های موجود در بازار

نمونه رنگ دندان ویتا کلاسیک، معروف ترین و پرطرفدارترین نمونه رنگ بازار می باشد اما به دلیل قیمت بالایی که دارد، تهیه آن مقداری دشوار است.

نمونه رنگ ویستا

نمونه رنگ ویتا 3D MASTER دارای تعداد بیشتری رنگ نسبت به نمونه رنگ دندان کلاسیک ویتا می باشد. نمونه رنگ ویتا ساخت کشور چین دارای قیمتی مناسب اما با کیفیت پایین در بازار عرضه می گردد

توصیه می شود بعد از خرید این محصول جهت جلوگیری از اشتباه در تشخیص رنگ، لابراتوار و دندانپزشک از یک مدل نمونه رنگ دندان  استفاده نمایند.

نمونه رنگ دندان ویتا

نمونه رنگ شوفو ساخت کشور ژاپن که از کیفیت بالایی برخوردار است اما رنگ های آن با نمونه رنگ های استاندارد متفاوت است و می بایست در لابراتوارانی که پودر پرسلن و سرامیک آنها برند شوفو می باشد استفاده گردد.

یادت نشه برای بقیه دوستات هم بفرستی

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *